Головна
«Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на 1 грудня 2017 року. PDF Друк e-mail
chorn      За станом на 1 грудня 2017 року в області проживають майже 4 тисячі  громадян, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. З них 2115   – учасники ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, 241 – інваліди внаслідок аварії на ЧАЕС (середній розмір пенсії – 3505,00 гривень), 710 постраждалих дітей. 48 відсотків від загальної кількості ліквідаторів  померло, з них 96 – у 2016 році,45 – в 1 півріччі 2017 року ( за статистичними даними за станом на 1січня 1996 року в області проживало 4100 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС). 

В області проводиться постійна робота щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Основні пільги і компенсації постраждалим громадянам фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, на забезпечення яких передбачено 6,3 млн. гривень.

Станом на 01.12.2017 року в повному обсязі організовано виплату щомісячних пільг та компенсацій громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи у сумі 5,2млн. гривень. 

 На сьогодні збережено пільги, гарантовані державою чорнобильцям, у тому числі на оплату комунальних послуг.

 На неодноразові звернення департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації до Мінсоцполітики України повернуто на місця повноваження, щодо використання коштів на організацію санаторно-курортного лікування громадян цієї пільгової категорії.

Позитивним в частині оздоровлення чорнобильців є прийнята Кабінетом Міністрів України постанова від 23.11.2016 № 854 «Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» яка вступила в дію з 1 січня 2017  та відповідно до якої  інваліди-чорнобильці, та діти-інваліди, інвалідність яких пов’язана з наслідками аварії на ЧАЕС, мають змогу отримати  компенсацію вартості путівки відповідно до трьохстороннього договору між громадянином, санаторно-курортним закладом відповідного профілю (за вибором громадянина і згідно медичних показань) та органом соціального захисту населення  за місцем проживання громадянина.

Станом на 01.12.2017 року оздоровлено 81 громадянина даної пільгової категорії (в тому числі 1 дитина з інвалідністю, інвалідність, якої пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи) та профінансовано видатки на  загальну суму 419,6 тис. грн. (100% від фінансування за даним напрямком бюджетної програми).

Крім того, за рахунок коштів обласного бюджету в 2017 році загалом передбачено фінансування Програми „Турбота” щодо посилення соціального захисту громадян на 2016-2018 роки у частині відшкодування витрат за самостійно придбані путівки, в розмірі 650,0 тис. гривень.

Станом на звітну дату, подано 13 заяв від громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо відшкодування за самостійно придбані санаторно-курортні путівки, на загальну суму 82 тис. грн. Станом 01.12.2017р. 8 громадянам даної пільгової категорії відшкодовано зазначені витрати на суму 47,2 тис. грн. (ще 5 заяв буде профінансовано до кінця поточного року)

У січні поточного року, департаментом було підготовлено та направлено лист за підписом голови облдержадміністрації керівникам санаторно-курортних закладів області з проханням вишукати можливість виділити з власних резервів путівки для оздоровлення чорнобильців 2,3 категорії та вдів, які гостро їх потребують. Всього таких путівок отримано 40 для осіб даної пільгової категорії, з них вже оздоровлено  38 громадян (ще двоє осіб перебувають на лікуванні).

За рахунок коштів обласного бюджету протягом  поточного року передбачено 1 млн.  200 тис. гривень для забезпечення безкоштовними медикаментами та роботами по зубопротезуванню цієї пільгової категорії громадян (що на 30 % більше ніж  у 2015 році, і на 18 % більше ніж у 2016році). Вартість безкоштовно наданих чорнобильцям послуг аптечними закладам та стоматологічними поліклініками області  станом на 10.12.2017 відшкодовано на суму 922,6  тис. грн. рештукоштів будуть використані до кінця року.

Забезпечено роботу обласної комісії щодо видачі довідок інвалідам- чорнобильцям для перерахунку пенсії. Відповідно до поданих громадянами заяв протягом 3 років  видано 14 довідок,  за якими пенсія заявників зросла в середньому на 1300,00 гривень (ще 5 справ  знаходяться на розгляді комісії).

На виконання Указу Президента України від 10.11.06 № 945/2006 “Про День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” з метою належної організації підготовки і проведення в області Дня вшанування учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи головою обласної державної адміністрації підписано розпорядження від 29.11.2017 №639“Про план заходів з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 2017 році”, яким зобов’язано голів райдержадміністрацій, міськвиконкомів, провести спільні засідання з учасниками ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, забезпечити проведення заходів, спрямованих на гідне вшанування подвигу учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

14 грудня 2017 року  о 11.00 год. у малому залі засідань облдержадміністрації заплановано провести зустріч керівництва області  з громадським активом.

З обласного бюджету у 2017 році на зазначені заходи виділено 122 тис.грн, з яких 77 тис.грн. – фінансова підтримка ГО «Союз Чорнобиль України» в Закарпатській області, 45,0 тис. грн.. виділено на матеріальну допомогу  громадянам даної пільгової категорії (35 тис.виплачено у квітні, ще 10 тис. грн.. буде виплачено до 14.12.2017).

Видатки районних, міських бюджетів на проведення заходів, щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, надання матеріальної допомоги сім’ям учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, сім’ям інвалідів, важкохворим  та сім’ям, які втратили годувальника з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи ( в тому числі до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) на 2017 рік склали – 503,1 тис. грн. (що на 66,3 % більше ніж у 2016 році).

Крім того, на сесію Ужгородського міськвиконкому, у січні  2018 року буде винесено пропозиції щодо виділення 5-ти громадянам даної пільгової категорії по 10 тис. грн.. для проведення капітального ремонту житла.

За інформаціями райдержадміністрацій, міськвиконкомів відповідними розпорядженнями затверджено плани заходів щодо підготовки до належного відзначення згаданої події. Передбачено провести зустрічі з особами, віднесеними до першої категорії постраждалих, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, евакуйованими та переселенцями із забруднених територій, дітьми-інвалідами з метою виявлення соціальних проблем та вжиття заходів щодо їх розв’язання. Впорядкувати меморіальні комплекси загиблим і померлим внаслідок Чорнобильської катастрофи у містах і районах області.

Забезпечується ретельна підготовка документів на розгляд Комісії зі спірних питань призначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та Центральної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках відповідно до вимог  визначених постановою КМУ від 26.09.2012 № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження  в 1986-1990 роках» та посилено попередню перевірку документів щодо заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Відповідно до поданих громадянами заяв протягом 3 років  видано 14 довідок,  за якими пенсія заявників зросла в середньому на 1300,00 гривень (ще одна справа знаходиться на розгляді комісії).

Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації постійно проводиться організаційна робота щодо оптимізації процесу ефективного використання коштів державного бюджету, які спрямовані на соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Розробляються і затверджуються піврічні/річні розписи видатків, пов’язаних із ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, з метою уникнення одночасної наявності заборгованості і залишків на рахунках райміськуправлінь виконуються внутрішні зміни до зазначених розписів.

Постійно проводяться інформаційно-розяснювальні роботи з питань соціального захисту чорнобильців, реалізації державної політики у зазначених сферах.

Надається практична і методична допомога громадським об’єднанням чорнобильців. Тісна співпраця з громадською організацією “Союз Чорнобиль України” у Закарпатській області, контроль за своєчасним використанням коштів на місцях, привела до зниження  кількості скарг та звернень громадян даної пільгової категорії, в тому числі до вищих органів влади. В повній мірі забезпечується право позачергового забезпечення дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи  місцями у дошкільних закладах.

Відповідно до звернень громадян, продовжуються роботи щодо розшуку архівних документів  в тому числі в архіви країн СНД, для підтвердження періодів перебування в зоні відчуження, участі в роботах по ліквідації  наслідків аварії на ЧАЕС, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

 

Позитивні зміни також відбулися в частині пенсійного забезпечення для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. № 2148 внесено зміни до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 
         
Постановою від 15.11.2017 р. № 851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, якіпостраждаливнаслідок Чорнобильської катастрофи».
          З урахуванням зазначених змін підвідомчими управліннями Пенсійного фонду України Закарпатської області проводиться робота щодо перерахунку пенсій, починаючи з 1 жовтня 2017 року, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.                                                                                                                                                                                                                                               

Пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб – з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. 

Крім того 1 січня 2018 року набуває чинності Закон України Про внесення зміни до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким передбачено, частину першу статті 54 Закону доповнити реченням такого змісту: "Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою".

Проблемними залишаються питання відміни основних пільг, гарантованих державою, у тому числі навіть на лікування, для громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії та  постраждалих дітей. Відмінено право на санаторно-курортне лікування і для ліквідаторів 2-ї категорії. Вдови чорнобильців роками добиваються зв’язку смерті  своїх покійних чоловіків з наслідками аварії на ЧАЕС для отримання відповідних пільг.

Третій рік поспіль відсутні видатки державного бюджету на забезпечення житлом інвалідів-чорнобильців. Департаментом підготовлено та направлено звернення від депутатів обласної ради до Верховної Ради України, листи до центральних органів виконавчої влади з проханням вирішити вищевказані проблеми. Результатом, в тому числі і цих звернень, стало прийняття Верховною Радою України у березні поточного року Закону про повернення знятих пільг чорнобильцям, однак на сьогодні даний Закон ВЕТОвано Президентом України.

Разом з тим, з метою вирішення найгостріших проблемних питань в кожному районі, місті необхідно спільно з громадськими організаціями провести ретельний аналіз соціальних потреб чорнобильців та забезпечити  їх вирішення,  в тому числі за рахунок видатків місцевих бюджетів, благодійних коштів. 

Узагальнюючи вищевикладене, слід підсумувати, що стан соціального захисту даної категорії громадян вимагає належної постійної уваги та допомоги з боку центральних та місцевих органів влади, тому  з метою вирішення найгостріших проблемних питань в кожному районі, місті необхідно спільно з громадськими організаціями провести ретельний аналіз соціальних потреб чорнобильців та забезпечити  їх вирішення,  в тому числі за рахунок видатків місцевих бюджетів, благодійних коштів. 

 

 

 
© 2019 Департамент соціального захисту населення Закарпатської облдержадміністрації. Всі права захищено. e-mail: guszn@zaksoc.gov.ua
© 2006-2009 Українська локалізація: Joomla! Україна. Всі права захищено!
Joomla! - безкоштовне програмне забезпечення, яке розповсюджується за ліцензією GNU/GPL.
 

Ресурси

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер